Coaching w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Moda na tego typu działania przywędrowała do nas zza wielkiej wody. Coaching biznesowy wykorzystywany jest w wielu krajach w Ameryce przez zdecydowaną większość firm. Czym ono jest i dlaczego cieszy się taką popularnością?
Coaching biznesowy – pojęcie
„Coaching jest uwolnieniem czyjegoś potencjału, aby osiągał swoje wyżyny” – pięknie podsumował to John Whitmore. Mówiąc mniej górnolotnie mówi się, że jest to interaktywny proces mający za zadanie wsparcie klienta i przyspieszenie jego rozwoju na rynku. Tego typu działania pozwalają na zwiększenie możliwości i kompetencji pracownika. Osoba znająca się na coachingu biznesowym będzie wiedziała jak wspierać jedną osobę, zespół, aby ta/ci osiągnęli szczyt swoich możliwości. Często wydaje nam się, że pokazujemy wszystko na co nas stać. Coaching udowadnia nam jasno, że możemy jeszcze więcej, tylko musimy nauczyć się umiejętnie postępować.
Rodzaje coachingu
Coaching menedżerski i sprzedażowy to dwa najpopularniejsze typy, które wybierane są przez podmioty.
Coaching sprzedażowy dedykowany jest handlowcom, doradcom i konsultantom. W głównej mierze działa coacha opierają się na jednej osobie i na rozwinięciu jej kompetencji. Odpowiednio przeprowadzony coaching sprzedażowy pozwala na szybkie i efektowne zmiany w podejściu do pracy, lepsze standardy obsługi klienta. Tego typu coaching w dużej mierze skupia się na rozwinięciu o pracownika motywacji, chęci do działania, pewności siebie. Jeżeli do serca weźmiemy słowa coacha, to już niedługo wyniki naszej pracy będą bardziej zadowalające.
Coaching menedżerski skierowany jest do kadry zarządzającej średniego i wyższego stopnia. Jego główne założenia to wzrost samoświadomości i produktywności, nabycie umiejętności realizacji celów. Dobry menedżer musi być pewny tego co robi oraz jakie decyzje podejmuje. Coach będzie odpowiedzialny również za poprawienie umiejętności pracowania z ludźmi – w szczególności, jeżeli zarządza się dużą liczbą osób.