W dzisiejszym świecie technologie komunikacji zdalnej są już tak dalece rozwinięte, że nie tylko możemy pracować z domu, ale, tak naprawdę, niemal z każdego miejsca na kuli ziemskiej. Korzystają z tego cyfrowi nomadzi – ludzie, którym nowoczesne rozwiązania łączności umożliwiły stworzenie zupełnie nowego stylu życia, o jakim kiedyś mogli tylko śnić.
Czym jest cyfrowy nomadyzm?
Cyfrowy nomadyzm to sposób na życie. Sposób, który daje niesamowite poczucie wolności, swobody działania, a przy tym szansę na stabilne zarobki. Osoby praktykujące to rozwiązanie podróżują po świecie i pracują zdalnie z miejsca, w którym akurat się znajdują. Pozwala to na prowadzenie ekscytującego trybu życia, poznawanie różnych kultur i miejsc, poszerzanie horyzontów.
Co jest potrzebne, by zostać cyfrowym nomadą?
Po pierwsze potrzebujesz laptopa, zdalnej pracy lub własnej działalności, na której jesteś w stanie trochę zarobić i odrobinę przedsiębiorczości. Jeśli jesteś osobą, która ceni w życiu bezpieczeństwo i ciepło domowego ogniska, szybko zrozumiesz, że nie dla Ciebie ta zabawa. Jeśli jednak cenisz podróże, przygody, poznawanie nowych ludzi, a przy tym jesteś w stanie znieść trochę dyskomfortu, możesz już teraz zacząć nową, fascynującą drogę życia.
Czym zajmują się cyfrowi nomadzi?
Zdecydowana większość to freelancerzy, którzy podejmują się kreatywnych zleceń np. z zakresu fotografii, tworzenia filmów video, copywritingu, marketingu online, prowadzenia blogów, grafiki komputerowej, tworzenia stron www, tłumaczeń czy prowadzenia różnorakich kursów i konsultacji online. Drugą co do liczebności grupę stanowią programiści i osoby związane z szeroko pojętą branżą IT. Nie trzeba jednak koniecznie prowadzić własnej działalności, by być cyfrowym nomadą. Wystarczy znaleźć firmę, która daje możliwość pracy zdalnej w elastycznych godzinach i podjąć stałą współpracę, np. jako specjalista w dziale finansów czy marketingu.
Gdzie jechać?
Jeśli rozważasz przerzucenie się na ten niesamowity styl życia, warto na początku wybierać kraje, w których życie jest tańsze niż tam, skąd pochodzą twoi przyszli klienci i zleceniodawcy. Pozwoli ci to poznać specyfikę tego trybu funkcjonowania i znaleźć pierwsze zlecenia bez martwienia się o pieniądze. Dobrze zaplanuj podróż i pobyt w nowym miejscu, żeby nie okazało się, że w wynajętym apartamencie nie ma internetu, a w całym mieście nie znajdziesz jednego biura co-workingu. Warto też zdecydować się na miejsce o ciepłym, łagodnym klimacie, gdzie będziesz mógł zabrać minimum odzieży oraz pracować nie tylko w czterech ścianach, lecz również na zewnątrz.
Zanim wyjedziesz
Przed wyjazdem warto zapoznać się z historiami innych cyfrowych nomadów, których nie brakuje w przestrzeni wirtualnej, by uniknąć ewentualnych kłopotów. Należy zadbać o kwestie ubezpieczenia i finansów, a także o praktyczne elementy nomadycznego życia.