Czy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest trudne?

Większość z osób pracujących na etacie co jakiś czas zastanawia się nad tym, jak wyglądałoby ich życie, gdyby pracowali na własny rachunek, zakładając działalność gospodarczą. Wielu z nas w pewnym momencie życia decyduje się na ten krok, inni zostawiają tę kwestie w sferze marzeń lub planów. W prowadzeniu działalności niezbędny jest pomysł, ale to w obecnych warunkach rynkowych nie wszystko. Niezbędna jest też determinacja i samodyscyplina – od niej zależy to, czy odniesiemy sukces w branży, w której działamy. W momencie decydowania o założeniu własnej firmy powstaje pytanie jaką formę prawną owa firma ma przyjąć. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na założenie działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Czym jest działalność jednoosobowa

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest działalnością zawodową, która jest wykonywana w sposób ciągła a także zorganizowany. Osoba decydująca się na prowadzenie tego typu działalności jest jej właścicielem i samodzielnie pracuje na rachunek swojej działalności. Warto wspomnieć, że w jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem w przypadku jakichkolwiek problemów finansowych. Ze względu na fakt, iż ta forma działalności jest regulowana przez kodeks cywilny, nie istnieje coś takiego jak rozróżnienie majątku własnego i firmy.

W jaki sposób można założyć działalność jednoosobową

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest możliwa do założenia w ciągu jednego dnia. Najważniejszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG-1 w formie papierowej lub elektronicznej. Choć konto firmowe może być przydatne w przypadku prowadzenia biznesu opartego na relacjach z kontrahentami, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma takiego wymogu. W momencie uzyskania wpisu do ewidencji firma może rozpocząć swoją działalność.

Jakie są zalety związane z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to wielki krok dla wielu osób, które dotychczas pracowały na etacie. Ogromną zaletą jest decydowanie o sobie i przyszłości swojej działalności. To, w jaki sposób będziemy dbać o swój biznes, zależy tylko od nas. Sama procedura założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest szalenie prosta. Kolejnym plusem jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, która sprowadza się do minimum formalności. Jeżeli jesteśmy biegli w kwestiach finansowych, przedsiębiorca samodzielnie może taką księgowość prowadzić lub ewentualnie zlecić to księgowej. Założenie własnej działalności to również duża odpowiedzialność i masa obowiązków. To, czy odniesiemy sukces, zależy tylko od nas.

Informacja prawna