Fundusze z Unii Europejskiej na rozwój działalności polskich przedsiębiorstw są dobrą możliwością, aby w odpowiedni sposób wystartować z własnym biznesem. Bowiem nie każdy młody przedsiębiorca posiada na tyle kapitału, aby móc się wybić na rynku, w taki sam sposób jak pozostali. Co więc należy zrobić, aby z takiej pomocy finansowej skorzystać? O tym dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu.
Pochodzą fundusze europejskie dla przedsiębiorców?
Każde z państw członkowskich należących do Unii Europejskiej zobowiązane jest do wpłacania na poczet rozwoju Unii określonej sumy pieniężnej. Wpłacana kwota uzależniona jest od prosperowania gospodarki danego Państwa. Fundusze, które zostają zgromadzone zostają podzielone między państwa na dofinansowanie różnych sektorów gospodarki, np. na rozwój przedsiębiorstw czy budowanie dróg. W zależności od zapotrzebowania.
Dofinansowanie na rozwój działalności
Obecnie największy wachlarz wsparcia mają do dyspozycji mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Bowiem to właśnie dla nich zostało przeznaczonych najwięcej środków w Programach Regionalnych poszczególnych województw, jak również z Programu Inteligentnego Rozwoju. Fundusze zostają przekazywane np. w celu zakupu nowych maszyn, bądź w celu rozbudowy infrastruktury. Osoba, która prowadzi działalności gospodarczą na wsi może skorzystać z Programu Obszarów Wiejskich. Aczkolwiek w przypadku tym należy pamiętać, żeby dany pomysł dobrze wpisywał się w strategię lokalną.
Co należy zrobić, aby starać się o takie dofinansowanie, jeżeli dopiero zamierzamy założyć działalność?
Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj działalności gospodarczej zamierzamy prowadzić. Bowiem przed wysłaniem formularza zgłoszeniowego o chęć dostania takiego dofinansowania należy mieć jasno sprecyzowany biznes plan oraz formę prowadzenia działalności gospodarczej. W formularzu zgłoszeniowym należy wypełnić takie dane jak:
- imię i nazwisko wnioskującego
- pesel oraz adres zamieszkania wnioskującego
- wykonywany zawód
- wykształcenie
- sytuacja gospodarstwa domowego
- informacja o tym czy wnioskujący jest osobą niepełnosprawną
- uzasadnienie pomysłu na działalność
- określić sytuację społeczną i demograficzną w danym regionie