Tarcza antykryzysowa działa od 1 kwietnia, jednak w piątek prezydent podpisał jej nowelizację w postaci tarczy 2.0. Zasadniczą częścią tej ustawy jest wsparcie przedsiębiorstw w czasie pandemii. Pozostałą część tarczy stanowią kwestie społeczne m.in. rozwiązania dotyczące szkolnictwa czy przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
Zwolnienie ze składek ZUS dla kogo?
W traczy antykryzysowej 2.0 został rozszerzony krąg przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z 3- miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy, które zatrudniają do 49 osób. W ustawie zaznaczono jednak, iż firmy, które zatrudniają od 10- 49 osób będą zwolnione tylko z 50% łącznej kwoty opłacanych składek. Zwolnieniem zostały objęte wszystkie spółdzielnie socjalne, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników.
W ustawie pomocą zostały objęte również firmy, które powstały pomiędzy 1 lutego, a 1 kwietnia br. O zwolnienie ze składek ZUS mogą starać się wszystkie firmy jednoosobowe nie zależnie od wysokości przychodu.
Zgodnie z rozporządzeniem przychody osiągnięte z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacenia składek nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, jak również od osób prawnych.
Wsparcie ARP w płynności finansowej
Tracza antykryzysowa 2.0 umożliwia ARP oferowanie przedsiębiorcom różnych instrumentów, które mają za zadanie wspierać bieżącą płynność finansowa. Pomoc ARP jest skierowana przede wszystkim do sekreta transportowego, zapewniając pomoc w utrzymaniu finansowania leasingowego floty transportowej.
Ustawa ta zakłada również zwiększenie dostępności pożyczek dla mikro przedsiębiorców. Z pożyczki będą jednak mogły skorzystać tylko firmy jednoosobowe (nie zatrudniające żadnych pracowników). Aby móc skorzystać z umorzenia mikro pożyczki firma musi działać przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
Świadczenie postojowe
Rozporządzenie przewiduje także ponowną wypłatę świadczenia postojowego zamiast dotychczasowego jednorazowego wsparcia dla przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na umowach cywilnoprawnych. Świadczenie to może zostać przyznane maksymalnie trzykrotnie.
Pożyczka i kredyt dla przedsiębiorców
Ustawa antykryzysowa przewiduje również inne uprawniania do finasowania działalności firmy poprzez:
- zmiany w programie pożyczkowym „Pierwszy biznes- wsparcie na starcie” w postaci m.in. ulgi w spłacie pożyczki zaciągniętej w ramach programu;
- możliwość prowadzenie renegocjacji warunków kredytu bankowego nie zależnie od jego wielkości;
- przedłużenie terminów do 30 września i 31 grudnia na sporządzenie lokalnej oraz grupowej dokumentacji cen transferowych;