Większości z nas, regularna praca kojarzy się z niekończącymi się korkami w drodze do biura, nudnymi godzinami za biurkiem, szefem który nas pogania i pracą, która w dużej mierze jest pozbawiona sensu. Czy jednak zawsze musi tak być? A gdyby nasza praca wyglądała tak:
- ciepła kawa,
- wygodny fotel,
- wyciszająca muzyka w tle,
- godziny pracy, które sami określamy
- laptop na kolanach.
Zapewne czytając te słowa, zapewne wybuchniesz śmiechem. Powiesz, że to niemożliwe. A może jednak?
Tłumacz języka obcego
Jeśli znasz język obcy (i umówmy się, że nie jest to tylko angielski), bez większych problemów powinieneś móc zarabiać przez Internet. Tłumaczy potrzebują duże korporacje, biura tłumaczeń, a nawet osoby prywatne, dlatego ofert pracy w sieci znajdziemy bardzo wiele. Stawki pozostają zróżnicowane, w zależności od stopnia skomplikowania tekstu, języka z jakiego (lub na który) tłumaczymy oraz ilości stron, jaką jesteśmy w stanie przetłumaczyć jednego dnia.
Im bardziej specjalistyczny tekst przyjmujemy i im szybciej go przetłumaczymy, tym na lepsze wynagrodzenie możemy liczyć. Jeżeli operujemy w pierwszej grupie językowej (np. angielski lub niemiecki), wynagrodzenia oscylują w okolicach 20-30 zł netto za stronę zwykłego dokumentu. Jeśli jednak tłumaczymy teksty specjalistyczne na język czeski czy bułgarski, możemy już liczyć na 60-80 zł netto za stronę.
Social media expert
Dzisiaj, reklama to coś znacznie więcej niż strona internetowa albo reklama w gazecie. Ogromna część dialogu społecznego (w tym reklamy) przeniosła się do mediów społecznościowych, jak Facebook lub Twitter. W praktyce oznacza to, że jeżeli nasza firma nie ma prężnie działającego kanału w tych mediach, najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Właśnie dlatego sporo ludzi decyduje się na zarabianie przez Internet, jako eksperci od social media.
Oczywiście aby zarządzać profilami w social media musimy umieć nieco więcej niż tylko lajkowanie postów i wstawianie komentarzy. W Internecie znajdziemy jednak sporo darmowych szkoleń, które pokażą nam podstawy zarządzania profilami społecznościowymi. Pamiętaj o tym, że w pracach, gdzie trudno o formalne zweryfikowanie Twoich kwalifikacji, potencjalnego pracodawcę interesują przede wszystkim umiejętności praktyczne.
Zdalny korepetytor
Jeżeli masz dryg to przedmiotów ścisłych, jak chemia, matematyka czy fizyka albo świetnie znasz języki obce, warto rozważyć udzielanie korepetycji online. W dobie połączeń wideo jest to coraz bardziej popularna metoda edukacji. Wygoda, możliwość prezentacji materiałów na gotowych formularzach testowych, a także oszczędność czasu na dojazdy czynią z korepetycji online atrakcyjną formę zarabiania w Internecie. Nasze zarobki w dużej mierze zależą od poziomu wiedzy na jakim operujemy oraz tego, czy potrafimy przekazać ją w sposób komunikatywny.
Czy zarabianie przez Internet jest dla mnie?
Pracując zdalnie mamy dużo więcej swobody. Nasz czas pracy jest elastyczny. Często też sami układamy hierarchię ważności zadań. No właśnie… Na tym może polegać problem większości osób, które pracują z domu. Bez odpowiedniej samodyscypliny, uporu i umiejętności zarządzania czasem bardzo trudno będzie nam się zorganizować. Jeżeli jednak nie mamy problemu z poukładaniem priorytetów i sprawnie realizujemy swoje obowiązki, warto wypróbować choć jeden ze wspomnianych sposobów, aby zrozumieć, że praca nie zawsze musi kojarzyć się ze zmarnowanym czasem, a efektywność może przełożyć się na wyższy zarobek.