Wiele osób zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki obawia się, czy jest to bezpieczne i czy nie popsuje ich sytuacji finansowej, która prawdopodobnie już jest nie najlepsza. Podjęcie decyzji może budzić wątpliwości bez względu na to czy jest to pożyczka w banku czy pożyczka pozabankowa. Zatem jak bezpiecznie pożyczać pieniądze i jak rozpoznać uczciwą ofertę pożyczkową?
Gdzie szukać bezpiecznej pożyczki?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż zarówno działalność banków jest regulowana prawem, jak również firm pożyczkowych. Ustawa antylichwiarska z dnia 5 sierpnia 2015 roku i jej nowelizacje określają ograniczenia w kwestii kosztów pożyczek, limitów przy egzekucji z nieruchomości oraz kar za udzielanie lichwiarskich pożyczek. Te restrykcje prawne dotyczą firm pożyczkowych oferujących chwilówki, pożyczki gotówkowe i pożyczki ratalne, dzięki czemu pożyczki pozabankowe są bezpieczniejsze dla konsumentów. Ponadto firmy pożyczkowe, tak jak i banki, są pod nadzorem KNF-u (Komisja Nadzoru Finansowego).
Oczywiście nie należy korzystać z pierwszej lepszej firmy i zawsze warto zweryfikować warunki oferty oraz uczciwość firmy pożyczkowej.
Jak rozpoznać czy pożyczka jest bezpieczna?
Podstawa to transparentna oferta i pełna jawność warunków pożyczki, które oczywiście trzeba przeczytać przed podpisaniem umowy. Uczciwa firma pożyczkowa posiada klarowne i jasno skonstruowane umowy, które nie ukrywają dodatkowych kosztów i kar umownych. Oferta powinna też zawierać reprezentatywny przykład pożyczki lub kalkulator pożyczkowy aby przybliżyć realne koszty pożyczki.
Jakie jeszcze informacje powinien udostępnić Pożyczkodawca?
- warunki przyznania pożyczki – wysokość dochodów Pożyczkobiorcy, jego wiek, sytuacja rodzinna, historia kredytowa,
- parametry pożyczki – widełki kwotowe, czyli minimalna i maksymalna wysokość pożyczki, okres kredytowania i ilość rat,
- koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pożyczki – instytucje pożyczkowe są zobowiązane prawnie do podania RRSO, można też poszukać tabeli opłat i prowizji,
- dane teleadresowe – nazwa, numer KRS, adres, telefon, e-mail, formularz kontaktowy firmy,
- wzór umowy pożyczkowej – Pożyczkodawca ma obowiązek ujawnić wzór umowy oraz przed podpisaniem umożliwić przejrzenie gotowej umowy sporządzonej dla danego Klienta.
Większość z tych informacji zawiera strona internetowa firmy pożyczkowej ale warto też poszukać opinii na forach internetowych, porównywarkach pożyczek on-line oraz profilach w mediach społecznościowych. Można też sięgnąć do rejestrów związanych z branżą finansową i pożyczkową. Obecność danej firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych lub Rejestrze Instytucji Finansowych prowadzonym przez KNF świadczy o tym, że jest to uczciwa firma działająca zgodnie z przepisami. Z kolei wpis do KRS pomoże nam potwierdzić prawdziwość danych firmy i jej aktualny status, a Krajowy Rejestr Długów umożliwii sprawdzenie ewentualnych problemów finansowych.
Rodzaje pożyczki a jej bezpieczeństwo
Można wybrać pożyczki przez internet – wówczas umowa zawierana jest na odległość a tożsamość weryfikowana jest poprzez przelew na minimalną kwotę np. 1 gr. Również spłata zadłużenia wymaga wykonywania przelewów na odpowiednią kwotę na podane w umowie konto bankowe. Wiele osób ma wątpliwości co do udostępniania swoich danych osobowych przez internet ale jeżeli dobrze sprawdzi się daną firmę i będzie się korzystało z oficjalnej strony internetowej to prawdopodobnie wszystko powinno przebiec pomyślnie.
Pożyczka w placówce firmy pożyczkowej lub w banku. Wtedy warunki, umowa i inne formalności omawiane są indywidualnie z pracownikiem placówki.
Alternatywą jest pożyczka gotówkowa udzielana w domu Klienta – tu po wstępnym kontakcie telefonicznym Doradca Terenowy odwiedza Klienta w jego domu aby przekazać umowę, omówić warunki pożyczki i w przypadku zaakceptowania wniosku o pożyczkę przekazać pożyczone pieniądze. Dla wielu osób jest to bardzo istotne, gdyż uzyskana gotówka do ręki daje im największe poczucie bezpieczeństwa. Również spłata zadłużenia ma tu formę osobistego przekazywania rat. Co istotne w dobie epidemii COVID-19 dany Klient jest pod opieką jednego Doradcy Klienta, co ogranicza styczność z innymi osobami. Pożyczka domowa to też sposób na uniknięcie tłumów w bankach i placówkach stacjonarnych firm pożyczkowych, gdzie styczność z ludźmi byłaby konieczna.
Na koniec warto dodać, że aby nie narazić się na dodatkowe koszty trzeba pożyczkę spłacić w terminie, gdyż najbardziej kosztowne mogą okazać się karne odsetki za opóźnienia ale tu winę niestety ponosi jedynie Pożyczkobiorca.