Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne? – Jak rozpoznać czy pożyczka jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki obawia się, czy jest to bezpieczne i czy nie popsuje ich sytuacji finansowej, która prawdopodobnie już jest nie najlepsza. Podjęcie decyzji może budzić wątpliwości bez względu na to czy jest to pożyczka w banku czy pożyczka pozabankowa. Zatem jak bezpiecznie pożyczać pieniądze i jak rozpoznać uczciwą ofertę pożyczkową?

Gdzie szukać bezpiecznej pożyczki?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż zarówno działalność banków jest regulowana prawem, jak również firm pożyczkowych. Ustawa antylichwiarska z dnia  5 sierpnia 2015 roku i jej nowelizacje określają ograniczenia w kwestii kosztów pożyczek, limitów przy egzekucji z nieruchomości oraz kar za udzielanie lichwiarskich pożyczek. Te restrykcje prawne dotyczą firm pożyczkowych oferujących chwilówki, pożyczki gotówkowe i pożyczki ratalne, dzięki czemu pożyczki pozabankowe są bezpieczniejsze dla konsumentów. Ponadto firmy pożyczkowe, tak jak i banki, są pod nadzorem KNF-u (Komisja Nadzoru Finansowego).

Oczywiście nie należy korzystać z pierwszej lepszej firmy i zawsze warto zweryfikować warunki oferty oraz uczciwość firmy pożyczkowej.

Jak rozpoznać czy pożyczka jest bezpieczna?

Podstawa to transparentna oferta i pełna jawność warunków pożyczki, które oczywiście trzeba przeczytać przed podpisaniem umowy. Uczciwa firma pożyczkowa posiada klarowne i jasno skonstruowane umowy, które nie ukrywają dodatkowych kosztów i kar umownych. Oferta powinna też zawierać reprezentatywny przykład pożyczki lub kalkulator pożyczkowy aby przybliżyć realne koszty pożyczki.

Jakie jeszcze informacje powinien udostępnić Pożyczkodawca?

  • warunki przyznania pożyczki – wysokość dochodów Pożyczkobiorcy, jego wiek, sytuacja rodzinna, historia kredytowa,
  • parametry pożyczki – widełki kwotowe, czyli minimalna i maksymalna wysokość pożyczki, okres kredytowania i ilość rat,
  • koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pożyczki – instytucje pożyczkowe są zobowiązane prawnie do podania RRSO, można też poszukać tabeli opłat i prowizji,
  • dane teleadresowe – nazwa, numer KRS, adres, telefon, e-mail, formularz kontaktowy firmy,
  • wzór umowy pożyczkowej – Pożyczkodawca ma obowiązek ujawnić wzór umowy oraz przed podpisaniem umożliwić przejrzenie gotowej umowy sporządzonej dla danego Klienta.

Większość z tych informacji zawiera strona internetowa firmy pożyczkowej ale warto też poszukać opinii na forach internetowych, porównywarkach pożyczek on-line oraz profilach w mediach społecznościowych. Można też sięgnąć do rejestrów związanych z branżą finansową i pożyczkową. Obecność danej firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych lub Rejestrze Instytucji Finansowych prowadzonym przez KNF świadczy o tym, że jest to uczciwa firma działająca zgodnie z przepisami. Z kolei wpis do KRS pomoże nam potwierdzić prawdziwość danych firmy i jej aktualny status, a Krajowy Rejestr Długów umożliwii sprawdzenie ewentualnych problemów finansowych.

Rodzaje pożyczki a jej bezpieczeństwo

Można wybrać pożyczki przez internet – wówczas umowa zawierana jest na odległość a tożsamość weryfikowana jest poprzez przelew na minimalną kwotę np. 1 gr. Również spłata zadłużenia wymaga wykonywania przelewów na odpowiednią kwotę na podane w umowie konto bankowe. Wiele osób ma wątpliwości co do udostępniania swoich danych osobowych przez internet ale jeżeli dobrze sprawdzi się daną firmę i będzie się korzystało z oficjalnej strony internetowej to prawdopodobnie wszystko powinno przebiec pomyślnie.

Pożyczka w placówce firmy pożyczkowej lub w banku. Wtedy warunki, umowa i inne formalności omawiane są indywidualnie z pracownikiem placówki.

Alternatywą jest pożyczka gotówkowa udzielana w domu Klienta – tu po wstępnym kontakcie telefonicznym Doradca Terenowy odwiedza Klienta w jego domu aby przekazać umowę, omówić warunki pożyczki i w przypadku zaakceptowania wniosku o pożyczkę przekazać pożyczone pieniądze. Dla wielu osób jest to bardzo istotne, gdyż uzyskana gotówka do ręki daje im największe poczucie bezpieczeństwa. Również spłata zadłużenia ma tu formę osobistego przekazywania rat. Co istotne w dobie epidemii COVID-19 dany Klient jest pod opieką jednego Doradcy Klienta, co ogranicza styczność z innymi osobami. Pożyczka domowa to też sposób na uniknięcie tłumów w bankach i placówkach stacjonarnych firm pożyczkowych, gdzie styczność z ludźmi byłaby konieczna.

Na koniec warto dodać, że aby nie narazić się na dodatkowe koszty trzeba pożyczkę spłacić w terminie, gdyż najbardziej kosztowne mogą okazać się karne odsetki za opóźnienia ale tu winę niestety ponosi jedynie Pożyczkobiorca.

Podobne posty

  • Różnice między VAT-em, a ryczałtemRóżnice między VAT-em, a ryczałtem Wielu przedsiębiorców zakładających swoją działalność gospodarczą musi podjąć szereg ważny decyzji. Do jednej z takich decyzji należy zdecydowanie czy chciałby być on na VAT-cie czy na ryczałcie. O tym, czego dotyczą te dwa terminy w dalszej […]
  • Coaching jako nowe narzędzie biznesoweCoaching jako nowe narzędzie biznesowe Coaching w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Moda na tego typu działania przywędrowała do nas zza wielkiej wody. Coaching biznesowy wykorzystywany jest w wielu krajach w Ameryce przez zdecydowaną większość firm. Czym ono jest i dlaczego […]
  • Polisa na życie – co należy o niej wiedzieć?Polisa na życie – co należy o niej wiedzieć? Życie każdego człowieka pełne jest wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które nie zawsze są pozytywne. W celu zmniejszenia następstw niekorzystnych sytuacji w naszym życiu warto posiadać polisę ubezpieczeniową. Czym jest polisa ubezpieczeniowa na […]
  • Solidny łańcuch dostaw to podstawa funkcjonowania sklepów sprzedających artykuły pierwszej potrzebySolidny łańcuch dostaw to podstawa funkcjonowania sklepów sprzedających artykuły pierwszej potrzeby Zaspokojenie potrzeb w obszarze ekonomii na żądanie (on-demand economy) nigdy nie było trudniejsze dla sieci sprzedaży niż obecnie. Nagły wzrost zapotrzebowania na artykuły pierwszej potrzeby jak pieczywo, jajka czy nawet papier toaletowy […]
  • Jak rozwiązać problem z nieodpowiednią obsługą klienta?Jak rozwiązać problem z nieodpowiednią obsługą klienta? Straty finansowe wynikające ze złej obsługi klienta są podstępne, trudne do zauważenia, a nawet trudniejsze do obliczenia. Ale zamiast rozpaczać trzeba zrozumieć, gdzie ukryty jest problem i jak go rozwiązać.Teraz dużo mówią o marketingu i […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]