Jak zmotywować się do pracy w domu?

Obecnie sytuacja na świecie zmusiła wiele osób do całkowitej zmiany swojego życia zawodowego. Okazało się, że wiele osób może pracować zdalnie z własnego domu. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, ale też sporo wad. Jedną z nich jest brak odpowiedniej motywacji do pracy… Jak sobie poradzić z tym problemem? Oto garść praktycznych wskazówek, które przydadzą się każdemu, kto chce lub musi pracować zdalnie…

Akcja motywacja!

Praca w domowym zaciszu bardzo często nie sprzyja efektywności. Mamy duże trudności ze skupieniem się na wykonywanym zadaniu i nic dziwnego. Wokół nas znajduje się wiele rozpraszaczy… Rodzina, portale społecznościowe czy domowe obowiązki. W rezultacie nikt nie jest zadowolony, a my czujemy się po prostu zmęczeni i przytłoczeni. Na szczęście możemy sobie łatwo z tym poradzić.

Po pierwsze ustalmy sobie sztywny plan dnia. Starajmy się zawsze wstawać i siadać do pracy o tej samej godzinie. W tym czasie nie zajmujmy się gotowaniem obiadu, sprzątaniem czy przeglądaniem Facebooka. Traktujmy ten czas tak samo, jak byśmy byli w biurze. Dzięki temu unikniemy rozprężenia i nie będziemy musieli siedzieć przy biurku do samego wieczora. Poinformujmy naszą rodzinę i znajomych w jakich godzinach pracujemy. Niech w miarę możliwości postarają się nam nie przeszkadzać. Choć oczywiście może być to bardzo trudne, jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci.

Jeżeli mamy taką możliwość to postarajmy sobie wygospodarować osobne miejsce do pracy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Idealnie by było, gdybyśmy mogli wygospodarować sobie osobne pomieszczenie na gabinet do pracy. Jednak niewiele osób może pozwolić sobie na taki luksus. Zazwyczaj musimy się zadowolić zwykłym biurkiem do pracy. Warto je oddzielić od reszty mieszkania zwykłą  meblościanką czy choćby skłądanym parawanem.

Malowanie na start…

Wielu osobom pomaga poranna rutyna. Dlatego wykonają staranny makijaż i fryzurę. Dzięki temu czują się bardziej zmotywowani do pracy. Wbrew pozorom takie działania mają sens. Chodząc cały dzień w ulubionej pidżamie czy rozciągniętym dresie  czujemy się rozleniwieni i ospali. Jeszcze większym błędem jest praca w łóżku. Oczywiście pracując z domu nie musimy się trzymać sztywnego, biurowego dress codu. Jednak nasz strój zawsze powinę być schludny. Zwłaszcza, że zawsze nasz przełożony czy potencjalny klient może nas poprosić o połączenie video. Zadbajmy o to żebyśmy nigdy nie musieli się wstydzić swojej stylizacji.

Informacja prawna