Liczba dłużników w Polsce wynosi około 2,7 miliona Polaków. Z czego zadłużenia sięgają 55 milionów złotych. Ludzie zaciągając zobowiązania finansowe często nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje może to za sobą nieść.
Jakie są najczęstsze powodu zadłużania się Polaków?
Powodów tych jest wiele, warto bliżej przyjrzeć się okolicznościom. Otóż jak wskazują statystyki coraz więcej Polaków nie ma zdolności kredytowej, aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe w instytucji bankowej. Dlatego też duża część z nich pożycza pieniądze z tak zwanych „chwilówek”, które oferują szybki dostęp do pieniędzy, aczkolwiek warunkiem jest oddanie ich maksymalnie w ciągu 60 dni. Sprawia to, że osoby zapożyczone nie mają później z czego zwrócić pieniędzy i tak pojawia się dług. Kolejnym powodem zadłużania się Polaków może być utrata pracy, a nawet nagła choroba.
Kim jest i co należy do zadań komornika?
Komornik jest to osoba, która jest funkcjonariuszem publicznym, prowadzącym egzekucję. Do jego zadań należy przede wszystkim:
- wykonywanie orzeczeń sądowych
- wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz egzekucyjnych
- poszukiwanie majątku dłużnika
- zabezpieczenie spadku
- sporządzanie spisu inwentarza po spadkodawcy
- doręczanie zawiadomień sądowych
- doręczanie obwieszczeń, jak również innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru
- sprawowanie urzędowego nadzoru nad publicznymi, dobrowolnymi licytacjami
Zajęcie wynagrodzenia dłużnika przez komornika
Wysokość zajętego wynagrodzenia dłużnika przez komornika jest uzależniona od kilku czynników, a mianowicie od tego, jaki jest rodzaj długu (np. dług alimentacyjny), jak również z jakiego tytułu pracy dłużnik otrzymuje wynagrodzenie. Bowiem w przypadku umowy o pracę egzekucja z wynagrodzenia może wynosić maksymalnie 50 procent otrzymywanej pensji. Z kolei przy umowie zlecenie i umowie o dzieło komornik może zająć całą pensję otrzymaną przez dłużnika w stosunku miesięcznym. Aczkolwiek, aby tak się stało muszą zostać spełnione następujące warunki, czyli: zarobki pochodzące z umowy o dzieło i umowy zlecenie muszą mieć charakter stały, dłużnik musi być związany z pracodawcą od dłuższego czasu, wypłata wynagrodzenia przy umowie o dzieło i umowie zlecenie musi mieć charakter powtarzalny i systematyczny. Jeżeli te wymagania nie zostaną spełnione to komornik nie ma mocy prawnej, aby pobrać na poczet długu sto procent wynagrodzenia. Natomiast w sytuacji, gdy dług jest prowadzony przez zadłużenie alimentacyjne, to mimo zatrudnienia na umowę o pracę, komornik może zająć nawet 60 procent pensji w stosunku miesięcznym.