Młodzi ludzie często marzą o zrobieniu gigantycznej kariery w finansach. Są przekonani, że tylko ten kierunek pozwoli im zarabiać prawdziwe pieniądze. By zabrać się do tego w odpowiedni sposób, warto skorzystać z podpowiedzi ludzi, którzy mają całą lub część tej trudnej drogi za sobą. Nie popełniaj tych samych błędów, które mają za sobą finansiści, koniecznie sprawdź poniższe kroki i zastosuj się do nich, by twoją wymarzoną ścieżką stała się szeroko pojęta ekonomia. Studia są tylko pierwszym krokiem!
Zdobądź tytuł magistra ekonomii
Wiele osób uważa, że do kariery w finansach niepotrzebne jest wykształcenie kierunkowe. Wręcz przeciwnie! Solidne podstawy teoretyczne są w tej dziedzinie bardzo istotne. Więc by twoja kariera rozwinęła się pomyślnie, niezbędna do tego jest ekonomia. Studia na tym kierunku oraz uzyskany dyplom z uczelni wyższej to niezbędnik, by w ogóle pomyśleć o ciekawej i rozwijającej pracy w finansach. Liczne badania na rynku pracy potwierdzają, że w większości przypadków pracodawcy wymagają kierunkowego wykształcenia ekonomicznego, choć rzecz jasna doświadczenie praktyczne również jest cenione. Warto pójść na prestiżową uczelnię, której dyplom może znacznie podnieść nasze kwalifikacje.
Zbuduj właściwie swój wizerunek
Posiadając już wiedzę oraz kompetencje w zakresie ekonomii, powinieneś pójść w stronę budowania wizerunku. Rewelacyjnie sprawdzi się zamieszczanie na mediach społecznościowych opinii, analiz i komentarzy branżowych, które w przyszłości mogą pozytywnie wpłynąć na twoje znaczenie na rynku pracy. Warto wykorzystać do tego social media, gdyż współcześnie rekruterzy właśnie na nich się opierają. Możesz bez większego problemu pokazać się na nich od jak najlepszej strony, a dodatkowo przygotujesz się na obronę i uzasadnianie swoich wypowiedzi na każdym kroku, także podczas rozmów o pracę.
Regularne nauczanie języków obcych
Znajomość innych języków, poza językiem polskim, jest bardzo dobrze postrzegane w finansach. To jedno z najbardziej podstawowych wymagań każdej firmy. Nieodzowny jest język angielski, jeśli jednak znasz ich więcej, jesteś na wygranej pozycji. Nie znasz żadnego języka? Koniecznie pracuj nad tym, zapisując się do szkoły językowej, która w bardzo szybkim tempie podniesie twoje umiejętności. Specjalistyczne słownictwo finansowe również jest bardzo istotne w tym zawodzie. Pożądanymi językami, jakich nadal w finansach jest mało, są: duński, norweski, chiński, japoński oraz flamandzki.
Nieustannie podnoś kwalifikacje
Studia z ekonomii i nauka języków to nie wszystko. Nie wolno osiąść na laurach! Szansą na interesującą karierę w finansach zyskasz tylko wtedy, jeśli nieustannie będziesz się doszkalał. Jest to bardzo zmienny zawód, który wymaga ciągłego bycia „na bieżąco”, również ze zmieniającym się prawem.
A może marzysz o międzynarodowej karierze? Jeśli tak, nie możesz przegapić kwalifikacji ACCA. Warto śledzić rynek pracy i mieć oko na ogłoszenia branżowe, ponadto co jakiś czas istotne jest sprawdzenie, jakie certyfikaty obowiązują, gdyż ich uzyskanie z pewnością poprawi twoją sytuację.
Praktyki i staż oraz określenie celu
Sprawne rozpoczęcie kariery w finansach może zadziałać tylko wtedy, gdy jeszcze podczas studiów ekonomicznych zdobędziesz maksimum wiedzy oraz doświadczenia w pracy. Współcześnie wiele firm na rynku oferuje praktyki bądź staże, które wymagają czasu, jednak w przyszłości z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę.