Umowa o pracę, zlecenie i o dzieło – charakterystyka

Osoby pracujące w Polsce – nie na własny rachunek – mogą być zatrudniona na podstawie trzech umów, do których należy zaliczyć: umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. W artykule chcielibyśmy poruszyć kwestię różnic między tymi trzeba umowami. Zapraszamy!

Czym się charakteryzuje umowa o pracę?

Praca, której można dostać umowę o pracę jest bez wątpienia najbardziej poszukiwana w obecnej chwili. Jest to umowa, która zobowiązuje pracownika do świadczenia pracy oznaczonego rodzaju, w określonych miejscu i czasie, jak również w sposób ciągły. Musi być ona zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Zawarta nie później niż w dniu przystąpienia pracownika do pełnienia swoich obowiązków służbowych. Umowa o pracę nie może zwierać postanowień, które byłby mniej korzystne niż te zawarte w Kodeksie pracy. Tyczy się to przede wszystkim urlopów, jak również odpraw i wielu innych kwestii. Występuje kilka rodzajów umowy o pracę, a można do nich zaliczyć:

  • umowę o pracę na czas nieokreślony
  • umowę o pracę na czas określony
  • umowę o pracę na okres próbny
  • umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy
  • jak również umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego

Czym charakteryzuje się umowa zlecenie?

Otóż umowa zlecenie charakteryzuje się dużą swobodą, jeżeli chodzi o kwestię jej zawierania, jak również jej rozwiązywania. Należy ona obecnie do najpopularniejszych form zatrudnienia. Przez umowę zawarcie takiej umowy trzeba rozumieć przede wszystkim zobowiązanie się zleceniobiorcy do wykonywania określonej pracy na poczet zleceniodawcy. Warunki tego zobowiązania regulowane są w umowie. Umowę zlecenie można również w każdej chwili rozwiązać bez żadnego okresu wypowiedzenia. Ma do tego prawo zarówno pracodawca, jak i pracownik. Podstawową różnicą, jak występuje między umową zlecenie, a umową o pracę jest przede wszystkim to, że umowę zlecenie może wykonywać osoba trzecia, wynagrodzenie nie musi być wypłacane co miesiąc, jak również umowa zlecenie nie zawsze musi być odpłatna.

Czym charakteryzuje się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło jest to umowa zawiera między zlecenie wykonywania dzieła, a zlecającym dzieło. Umowa taka charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jej wykonawca odpowiada za rezultat wykonanej pracy, jak również umowa ta nie podlega zapisom w Kodeksie pracy. Bowiem jest ona regulowana wyłącznie przez Kodeks cywilny. Jest to umowa odnawialna. Podobnie jak w sytuacji umowy zlecenie, może zostać ona rozwiązana w każdym czasie przez każdą ze stron. W przypadku umowy o dzieło nie są odprowadzane żadne składki.

Informacja prawna