Umowa o pracę należy do najbardziej pożądanych umów przez potencjalnych pracowników. Bowiem to właśnie dzięki zatrudnieniu na umowę o pracę, pracownik ma stabilność zatrudnienia.
Czym jest umowa o pracę?
Umowa pracę jest to nic innego, jak czynności prawna, która polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. W oświadczeniu tym, pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy w określonym miejscu i czasie na rzecz pracodawcy. Umowa o pracę może być zawarta na czas nieokreślony, określony, na okres próbny, na okres wykonywania określonej pracy, jak również w celu przygotowania zawodowego. Umowa o pracę musi również zostać zawarta na piśmie. Musi zostać ona podpisana najpóźniej w dniu przystąpienia pracownika do wykonywania czynności zawodowych.
Jakie elementy musi zawierać umowa o pracę?
Otóż do elementów, które musi zawierać umowa o pracę należy zaliczyć:
- datę oraz miejsce zawarcia umowy
- rodzaj umowy o pracę (czyli na przykład określenie czy jest to umowa o pracę na czas określony, bądź na czas nieokreślony)
- dane pracodawcy
- dane pracownika (imię i nazwisko, data urodzenia, numer pesel, miejsce zamieszkania)
- system czasu pracy (np, system weekendowy, system skróconego tygodnia pracy itp.)
- miejsce wykonywania pracy
- wynagrodzenie brutto (aczkolwiek, gdy kwestia ta zostanie pominięta w umowie o pracę to nie powoduje to nieważności umowy)
- termin rozpoczęcia pracy
Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę
Do rodzajów wypowiedzenia umowy o pracę należy zaliczyć:
- rozwiązanie za porozumieniem stron – rodzaje ten charakteryzuje się swobodą dla obu stron umowy w wyznaczeniu terminu zaprzestania pełnienia obowiązków służbowych przez pracownika. Natomiast w przypadku braku wskazania takiego terminu umowa zostaje rozwiązana w dniu zawarcia porozumienia.
- rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – okres wypowiedzenia jest uzależniony od rodzaju umowy o pracę i okresu, na jaki została zawarta. Bowiem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres próbny nie przekraczający 2 tygodni to okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. W sytuacji, gdy okres próbny wynosił 2 tygodnie to okres próbny będzie wynosił 1 tydzień. Natomiast, gdy okres próbny wynosił 3 miesiące to okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie.
- rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – czyli wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym. Takie rozwiązanie umowy powinno wskazywać konkretną przyczynę.
- rozwiązanie umowy po upływie czasu, na jaki została zawarta
- rozwiązanie umowy z dniem pracy, na jaki została zawarta