Podobnie jak charyzmatyczni przywódcy, silne marki posiadają określoną tożsamość – zestaw cech oraz wartości, jakimi kierują się we wszystkich działaniach. Potrafią zaspokajać potrzeby i wywoływać emocje. Dzięki temu są wiarygodne, a konsumenci chętniej nawiązują z nimi trwałe relacje. Tym, co odróżnia je, od konkurencji jest świadomość tego, że ludźmi rządzą pragnienia. Niezmienne i niepodważalne.
Czym jest archetyp marki?
Wszystkie opowieści, wymyślone przez człowieka, opierają się na kilku głównych motywach. Szablonach, przewijających się w niezmiennej formie od czasów starożytnych. Podobnie jest w przypadku bohaterów. Chociaż każdy z nich posiada unikalny zestaw cech i wartości, dopasowanych zarówno do kontekstu, w jakim się znajduje, jak i własnej tożsamości, łączy ich jedno – potrzeba, której są uosobieniem. Buntownik, zawsze będzie wiązał się z wolnością, a mędrzec okazywał zrozumienie. Potrzeby charakteryzują się przede wszystkim tym, że są uniwersalne i instynktowne. Ich zaspokojenie pozwala natomiast na nawiązanie trwałej relacji z odbiorcą, utożsamienie się oraz wywołanie konkretnych emocji. Od tego, jaki archetyp marki wybierzesz, będą zależeć jej dalsze losy. Który z nich jest zatem najbliższy tożsamości twojej firmy?
- Mędrzec – źródłem jego siły jest wiedza, którą chętnie się dzieli
- Władca – broni porządku i ustalonych reguł
- Czarodziej – ma moce, których ty nie posiądziesz i wiedzę, której nie zrozumiesz
- Dusza towarzystwa – umie ściągnąć na siebie uwagę i zainteresowanie
- Buntownik – nieustannie dąży do zmiany
- Kochanek – jest gwarancją przyjemności i intymności
- Stwórca – chociaż potrafi stworzyć coś z niczego, woli pozostawać w cieniu
- Bohater – dokonuje niemożliwego, żeby inni mogli go podziwiać
- Odkrywca – wychodzi poza utarte schematy
- Towarzysz – nie zależy mu na sławie, tylko poczuciu przynależności
- Opiekun – cechuje go empatia i bezinteresowność
- Niewinna – dąży do szczęścia, wspominając beztroskę dzieciństwa
Dlaczego warto ustalić archetyp marki?
Ustalenie odpowiedniego archetypu marki, ma szczególne znaczenie w kontekście dalszych działań wizerunkowych. Na jego podstawie określa się tożsamość organizacyjną i styl komunikacji. Rozumiejąc potrzeby konsumentów, można opracowywać skuteczne rozwiązania, a także wywoływać emocje, które stanowią podstawę nawiązywania trwałych relacji. Podobnie jak każdy z nas, marka potrzebuje twarzy. Spójny wizerunek i kluczowe wartości to podstawa w budowaniu zaufania oraz rozpoznawalności. Archetypy pełnią rolę drogowskazów, określających dalszy kierunek. Stanowią niezmienny fundament, podtrzymując markę i zapewniający jej stabilizację – również w obliczu problemów.
Kiedy warto zadbać o drugi punkt widzenia?
Chociaż określenie potrzeb wydaje się banalnie proste, często jest to wyłącznie złudne wrażenie. Wybrany archetyp będzie przewijał się w komunikacji marki przez lata – pomagając lub szkodząc. Z tego względu, warto spojrzeć na wszystko z drugiej perspektywy. Taką możliwość gwarantują konsultacje marketingowe, czyli rozmowy z ekspertami, pomagające określić spójną tożsamość marki, stworzyć kompleksową strategię oraz zabezpieczyć się przed niespójnościami w komunikacji. Konsekwentny wizerunek, wynikający bezpośrednio z archetypu marki, stanowi podstawę budowania wiarygodności i rozpoznawalności, a także pozwala dotrzeć do odpowiednich osób – tych, którzy utożsamiają się z wartościami firmy.
Co dalej?
Spójna komunikacja, to fundament silnego wizerunku – odpowiadającego na potrzeby konsumentów, wzbudzającego emocje i angażującego. Chociaż zmiany zachodzące wraz z upływem czasu są nieuniknione, określone wcześniej wartości oraz cechy stanowią nierozerwalne sedno, które nie ulega dezaktualizacji. Wręcz przeciwnie – to właśnie na jego podstawie, możliwe jest zbudowanie trwałej i elastycznej strategii. Odpornej na nieprzewidziane okoliczności, czy zmieniające się czasy. Niezależnie od tego, czy archetyp marki postanowiłeś określić samodzielnie, czy skorzystałeś z konsultacji marketingowych, odpowiednio wykorzystywany, może przełożyć się zarówno na korzyści biznesowe, jak i wizerunkowe.