Narzędzia jakich możemy używać w czasie frezowania

Frezy to narzędzia skrawające przeznaczone do obróbki skrawaniem. Są to podstawowymi narzędziami w każdej narzędziowni są niezbędne do wykonywania wszelkich prac.

Podział narzędzi do frezowania nie jest taki oczywisty

Ze względu na przeznaczenie, wyróżnia się frezy do: obróbki płaszczyzn, obróbki rowków, gwintów oraz uzębień itp. Frezy do metalu, stali czy żeliw, te zazwyczaj są objęte normami państwowymi  i z tego względu nazywa się je frezami normalnymi. Oprócz frezów normalnych, stosuje się także frezy specjalne, które służą do obróbki powierzchni kształtowych.

Pod względem konstrukcji frezy do metalu dzieli się na: walcowe, walcowo-czołowe, czołowe, tarczowe, kątowe, krążkowe i ślimakowe. Dzielimy je również ze względu na sposób ich mocowania i są to: trzpieniowe oraz nasadzane. Z punktu widzenia rodzaju ostrza frezy dzieli się na ścinowe i zataczane. Ten podział jest bardzo istotny, ponieważ wiąże się on z oddzielną technologią ich wyrobu i ostrza. Dzielimy frezy do metalu również ze względu na ich budowę( jednolite, składane), kierunek pracy ( lewotnące, prawotnące )itp.

Frezy wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS lub z ostrzami z węglików spiekanych. Frezy ze stali HSS oraz ich ostrza są bardzo wytrzymałe, to musi być zagwarantowane gdyż w procesie frezowania są narażone na szczególnie intensywne tarcie o materiał skrawany. Występują w kilku wersjach, jako: frezy do metalu, frezy do metalu dwupiórowe, frezy do metalu na stożku Morse’a oraz inne kształtowe ( na jaskółczy ogon ).

Czym są frezy walcowe i do czego służą

Frezy walcowe są do obróbki płaszczyzn i mają one ostrza tylko na powierzchni walcowej. Długość freza dobieramy ze względu na szerokość płaszczyzny frezowanej, a średnica zewnętrzna związana ze średnicą otworu freza, jest ona dobierana w zależności od trzpienia frezarskiego, na którym zamocowany jest frez do warunków obróbki.

Są to frezy nasadzane do metalu. Wykonuje się je ze stali szybkotnącej HSS, są one odporne na uszkodzenia, są trwałe, pozwalają na długotrwałą pracę. Bez względu na wybrany rodzaj freza pamiętajmy, że jakość ich wykonana jest bardzo istotna, ma ona wpływ na skuteczność wykonywanej nimi pracy.  Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego do nich trzpienia, by frezy zostały na nich umieszczone. Dzięki temu, że istnieją różne rodzaje frezów, możemy je stosować do rozmaitych prac obróbczych.Frezy o mniejszej ilości ostrzy wybieramy gdy chcemy wykonać obróbkę zgubną, nie koniecznie precyzyjną. Lecz chcąc wykonać idealną obróbkę, gdzie wykończone są najmniejsze detale zaleca się stosowania frezów nasadzanych walcowych z większą ilością ostrzy.

Frezy walcowo czołowe w czym się różnią

Frezy walcowo czołowe posiadają ostrza na bokach jak i na części czołowej, dzięki temu te frezy mogą być stosowane do wykonywania obróbki płaszczyzn bocznych i czołowych. Najczęściej stosuje się je do obróbki zgrubnej. Dzięki frezom walcowo-czołowym możemy ich wykorzystać do obróbki dwóch płaszczyzn na raz.

Frez walcowo-czołowy fi 100 NFC został wykonany ze stali szybkotnącej SK5. Frez jest uniwersalnym narzędziem służący do obróbki płaszczyzn czołowych jak i bocznych. Przeznaczony jest on do obróbki zgrubnej oraz średnio zgrubnej. Zaleca się prace w żeliwie oraz stopów niklu oraz tytanu gdyż dają one krótki wiór. Trzpienie potrzebne są właśnie do tego typu frezów.

Ostrza tnące dla głowic frezarskich

Płytki frezarskie skrawające ( https://artykulytechniczne.pl )  przeznaczone są do narzędzi składanych, posiadających specjalne gniazdo na płytkę. Narzędzia frezarskie muszą spełniać normę obracania się wokół własnej osi gdy materiał obrabiany zostaje w bezruchu. Takimi narzędziami są: frezy składane trzpieniowe, frezy tarczowe składane, głowice frezarskie do planowania oraz pogłębiacze składne. Płytki te produkowane są przez większość producentów węglików spiekanych, gdyż występują w wersji standardowej ISO. Płytki frezarskie standardowe zaleca się wtedy, gdy zależy nam na opłacalności obróbki.

Płytki frezarskie do frezowania płaszczyzn ( więcej informacji tutaj ) bądź wyrównania ich są najczęściej używanymi płytkami frezarskimi, kształtu trójkątnego jak np. TPKN 1603 PPR, TPKN 2204 PPR, mające 3 krawędzie tnące oraz są wersji PPL lub PPR. Model ten zaleca się do głowic frezarkich 220.17.

Informacja prawna