Czym jest Internet Rzeczy i jak go wykorzystywać?

Nowoczesne technologie są coraz intensywniej stosowane w życiu codziennym oraz biznesowym. Śmiało wkraczają także do różnych gałęzi gospodarki, choćby do przemysłu lub transportu. W wielu przypadkach sięga się obecnie po rozwiązania kompleksowe. Jednym z nich jest Internet Rzeczy. Często się o nim słyszy, choć wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na czym on polega. Dlatego dziś opowiemy nieco o tym systemie, który ma szanse odmienić nasze codzienne życie niemal we wszystkich aspektach.

Czym jest Internety Rzeczy?

System nazywany po polsku Internetem Rzeczy, a z angielska Internet of Things (IoT), stanowi zespół różnych rozwiązań technologicznych, których zadaniem jest uproszczenie procesów i czynności. Wykorzystuje się je coraz chętniej w domach prywatnych, w biurach oraz w przemyśle, w którym przyjęło się nawet stosowanie IIoT, czyli Industrial Internet of Things – systemu dopasowanego do potrzeb sektora wytwórczego.

Co zyskujemy dzięki Internetowi Rzeczy? W głównej mierze doprowadzamy do automatyzacji szeregu czynności i procesów. Do IoT włącza się wszystkie urządzenia elektryczne, którymi zarządza się za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WiFi. Automatyzacja pozwala na zaprogramowanie większości rozwiązań i zdalne sterowanie nimi, a to przekłada się na poprawę funkcjonalności, wygodę oraz bezpieczeństwo.

Internet of Things – sterowanie i funkcjonalności

Internet Rzeczy pozwala na sterowanie wszystkimi urządzeniami przy pomocy jednego panelu. Coraz częściej można spotkać również rozwiązania, którymi zarządza się za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne.

Systemy tego typu są projektowane przez doświadczonych programistów tak, żeby znacząco zwiększać funkcjonalność danej przestrzeni. W warunkach domowych centralizują kontrolę nad wszystkimi instalacjami, umożliwiają tworzenie harmonogramów oraz zapisywania konkretnych ustawień, dopasowanych do bieżących potrzeb mieszkańców. Tak działa nowoczesny Smart House, czyli sposób na zdecydowanie wygodniejszą organizację przestrzeni domowej.

A co daje IoT w biznesie? Pozwala na optymalizację procesów, zwiększenie efektywności, a przez to oczywiście na znaczące zwiększenie zysków, czego oczekuje i pragnie przecież chyba każdy przedsiębiorca.

Największe biznesowe korzyści IoT

Implementacja rozwiązań typu IoT pozwala na naprawdę wiele, a jej możliwości są wciąż dopiero odkrywane i dopracowywane. Prawdą jest, że już teraz dostrzega się jej olbrzymi potencjał oraz możliwości, które daje dla rozwoju biznesu.

W wielu przypadkach zastosowanie tej technologii wpływa korzystnie na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, przyczyniając się do oszczędności oraz lepszej organizacji pracy.

Co daje Internet Rzeczy dla nowoczesnego biznesu?

Analiza – organizacja i wiedza

Nie da się obecnie funkcjonować w biznesie bez dokładnych i regularnych analiz zbieranych danych. Dotąd przedsiębiorstwa musiały inwestować w dodatkowe narzędzia. Obecnie wszystko, czego potrzebują zawiera się właśnie w IoT. W ramach systemu wykorzystuje się niewielkie czujniki (tzw. beacony), które pozyskują przydatne dane, na bieżąco wysyłając je do chmury. Wgląd w nie mają wszyscy zaangażowani pracownicy.

Oprócz tego system wyposaża się w narzędzia do analiz danych zebranych z czujników oraz od klientów i kontrahentów. Urządzenie sprawdza dostępne informacje, wykonuje raporty oraz pozwala na łatwy i bezproblemowy wgląd do wszelkich danych – z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.

Przeanalizowane dane przydają się do podejmowania decyzji biznesowych, tworzenia planów rozwoju firmy oraz budowania jej większej transparentności w ramach nawet bardzo rozbudowanych łańcuchów dostaw.

Bezpieczna twarz biznesu

Czujniki wykorzystane w ramach Internetu Rzeczy to jednak nie tylko pozyskiwanie danych i ich wnikliwa analiza, ale także bezpieczeństwo sprzętów, produktów oraz pracowników.

System nieustannie kontroluje warunki w miejscu pracy, również na liniach produkcyjnych lub w magazynach. Dzięki temu potrafi ostrzec pracowników przed ewentualnych zagrożeniem. Sprawdza też miejsca, w których przechowuje się towary, pilnując, żeby nie doszło do przekroczenia parametrów krytycznych, na przykład temperatury lub wilgotności.

Czujniki nadzorują pracę różnych instalacji, w tym na przykład oświetlenia. Pozwala to na sprawniejsze doświetlanie przestrzeni oraz uruchamianie lamp tam, gdzie system wykryje ruch. Przydaje się to zwłaszcza na klatkach schodowych oraz w korytarzach.

To wszystko prowadzi do poprawy warunków pracy, solidnych oszczędności oraz podniesienia standardów bezpieczeństwa.

IoT – codzienna nowoczesność

Choć jeszcze jakiś czas temu rozwiązania takie, jak IoT należały głównie do strefy science-fiction. Obecnie są realnymi systemami, które coraz regularniej pojawiają się w domach prywatnych oraz w miejscach pracy. Pomagają zoptymalizować procesy, zwiększają oszczędności i bezpieczeństwo.

Informatycy przygotowujący tego typu rozwiązania wciąż nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Wciąż szuka się bowiem sposobu na jeszcze lepszą integrację różnych instalacji i urządzeń, połączonych za pośrednictwem Internetu. Dokąd to doprowadzi? Tego dowiemy się zapewne w niedługiej przyszłości.

***

Chcesz poznać więcej o możliwościach, które daje nowoczesna informatyka? Wejdź na stronę: https://horyzont.eu/ i zobacz, co dzieje się obecnie w świecie nowoczesnych technologii.

Informacja prawna