Jak skutecznie pozyskiwać nowych pracowników?

Rotacja w wielu firmach jest duża. Oznacza to, że pozyskują one wciąż nowych pracowników do pracy. Jaki sposób jest najlepszy? Jak zdobyć najlepszych pracowników, z których powstanie zespół marzeń?

Skuteczne metody pozyskiwania pracowników

Wśród wielu metod poszukiwania pracowników wciąż popularne jest umieszczanie ogłoszeń o dostępnych wakatach w firmie w lokalnej prasie lub w sieci, na portalach ogólnopolskich bądź lokalnych. Ten sposób ma oczywiście wiele plusów, ale nie jest pozbawiony wad. Wszystkie odpowiedzi spłyną bowiem do osoby odpowiedzialnej w firmie za rekrutację i z nich trzeba będzie dopiero wyłowić interesujące propozycje.

Innym ciekawym sposobem na zdobycie pracowników jest powierzenie procesu rekrutacji profesjonalistom, to znaczy agencji pracy. To działanie pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Wyspecjalizowana w tym osoba przejmie zadanie selekcji ofert i wyłoni z nich najciekawsze.

Co więcej, może w imieniu firmy przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne. Oczywiście w wielu firmach szuka się pracowników w ten sposób, że kieruje się zapytania do osób już w niej pracujących, czy przypadkiem nie mają zaufanych znajomych czy członków rodziny poszukujących pracy. Dzięki temu informacja o wolnych wakatach dociera tylko do wąskiego grona osób.

Czas trwania rekrutacji i względy praktyczne

Jeśli chodzi o czas trwania rekrutacji, to sytuacja bywa różna w różnych miejscach. Na pewno trzeba uwzględnić, że nasz przyszły pracownik ma swój określony okres wypowiedzenia, często są to nawet trzy miesiące, bez możliwości jego skrócenia. Dlatego warto dać sobie czas na znalezienie naprawdę wartościowej osoby na dane miejsce.

Innym ważnym aspektem jest prywatność połączona z ochroną danych osobowych. Częsta praktyką jest, że nowy potencjalny pracodawca chciałby zasięgnąć opinii o przyszłym pracowniku, którym zainteresował się po przeczytaniu jego CV. Jednak obecny pracodawca danej osoby nic nie wie o tym, że jego pracownik szuka nowej pracy, stąd taki telefon byłby bardzo niezręczny i z pewnością przyniósłby kłopoty dla danego pracownika.

Są to bardzo delikatne sytuacje, gdzie trzeba znaleźć złoty środek. Pracując z ludźmi na pewno trzeba mieć na uwadze, że zdarzają się sytuacje zupełnie nieprzewidywalne. Ktoś może z dnia na dzień zachorować lub po prostu z niewiadomych powodów zrezygnować z pracy. A z problemem zostanie pracodawca. Wobec tego trzeba tak dobrać kadrę i ilość ludzkich zasobów, aby zminimalizować ryzyko problemów. Całkowicie wyeliminować ich się nie da. Potencjalnie zawsze mogą się pojawić.

Każda firma, która się rozwija, stoi przed ogromnym wyzwaniem pozyskania ludzi do pracy. Proces rekrutacji jest trudny, obarczony ryzykiem i nie zawsze dobrze się kończy. Nie ma jednak innego sposobu, jak tylko różnymi metodami pozyskać ludzi.

Kapitał ludzi jest najcenniejszą wartością w firmie i warto o niego nieustannie dbać, oferując nie tylko podstawowe wynagrodzenie wypłacane na czas, ale również szereg dodatków, takich jak premie motywacyjne, karty sportowe czy też ubezpieczenie medyczne.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
Informacja prawna