Jak skutecznie pozyskiwać nowych pracowników?

Rotacja w wielu firmach jest duża. Oznacza to, że pozyskują one wciąż nowych pracowników do pracy. Jaki sposób jest najlepszy? Jak zdobyć najlepszych pracowników, z których powstanie zespół marzeń?

Skuteczne metody pozyskiwania pracowników

Wśród wielu metod poszukiwania pracowników wciąż popularne jest umieszczanie ogłoszeń o dostępnych wakatach w firmie w lokalnej prasie lub w sieci, na portalach ogólnopolskich bądź lokalnych. Ten sposób ma oczywiście wiele plusów, ale nie jest pozbawiony wad. Wszystkie odpowiedzi spłyną bowiem do osoby odpowiedzialnej w firmie za rekrutację i z nich trzeba będzie dopiero wyłowić interesujące propozycje.

Innym ciekawym sposobem na zdobycie pracowników jest powierzenie procesu rekrutacji profesjonalistom, to znaczy agencji pracy. To działanie pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Wyspecjalizowana w tym osoba przejmie zadanie selekcji ofert i wyłoni z nich najciekawsze.

Co więcej, może w imieniu firmy przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne. Oczywiście w wielu firmach szuka się pracowników w ten sposób, że kieruje się zapytania do osób już w niej pracujących, czy przypadkiem nie mają zaufanych znajomych czy członków rodziny poszukujących pracy. Dzięki temu informacja o wolnych wakatach dociera tylko do wąskiego grona osób.

Czas trwania rekrutacji i względy praktyczne

Jeśli chodzi o czas trwania rekrutacji, to sytuacja bywa różna w różnych miejscach. Na pewno trzeba uwzględnić, że nasz przyszły pracownik ma swój określony okres wypowiedzenia, często są to nawet trzy miesiące, bez możliwości jego skrócenia. Dlatego warto dać sobie czas na znalezienie naprawdę wartościowej osoby na dane miejsce.

Innym ważnym aspektem jest prywatność połączona z ochroną danych osobowych. Częsta praktyką jest, że nowy potencjalny pracodawca chciałby zasięgnąć opinii o przyszłym pracowniku, którym zainteresował się po przeczytaniu jego CV. Jednak obecny pracodawca danej osoby nic nie wie o tym, że jego pracownik szuka nowej pracy, stąd taki telefon byłby bardzo niezręczny i z pewnością przyniósłby kłopoty dla danego pracownika.

Są to bardzo delikatne sytuacje, gdzie trzeba znaleźć złoty środek. Pracując z ludźmi na pewno trzeba mieć na uwadze, że zdarzają się sytuacje zupełnie nieprzewidywalne. Ktoś może z dnia na dzień zachorować lub po prostu z niewiadomych powodów zrezygnować z pracy. A z problemem zostanie pracodawca. Wobec tego trzeba tak dobrać kadrę i ilość ludzkich zasobów, aby zminimalizować ryzyko problemów. Całkowicie wyeliminować ich się nie da. Potencjalnie zawsze mogą się pojawić.

Każda firma, która się rozwija, stoi przed ogromnym wyzwaniem pozyskania ludzi do pracy. Proces rekrutacji jest trudny, obarczony ryzykiem i nie zawsze dobrze się kończy. Nie ma jednak innego sposobu, jak tylko różnymi metodami pozyskać ludzi.

Kapitał ludzi jest najcenniejszą wartością w firmie i warto o niego nieustannie dbać, oferując nie tylko podstawowe wynagrodzenie wypłacane na czas, ale również szereg dodatków, takich jak premie motywacyjne, karty sportowe czy też ubezpieczenie medyczne.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty

  • Korzyści leasingu – to warto wiedzieć!Korzyści leasingu – to warto wiedzieć! Leasing jest dla firm jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu m.in pojazdów, sprzętu komputerowego i maszyn. Skąd wynika duże zapotrzebowanie przedsiębiorców na taką usługę? I jakie niesie ona za sobą korzyści? Przegląd zalet […]
  • Przelewy ze Szwecji do Polski – jak to zrobić szybko i wygodnie?Przelewy ze Szwecji do Polski – jak to zrobić szybko i wygodnie? Szwecja jest krajem bardzo otwartym na emigrantów, z czego przez lata chętnie korzystali także Polacy. Szacuje się, że Polonia po drugiej stronie Bałtyku liczy około 90 tysięcy osób. Głównym powodem emigracji do kraju trzech koron jest […]
  • Wyprzedź konkurencję skutecznie reklamując swoją firmę w Internecie!Wyprzedź konkurencję skutecznie reklamując swoją firmę w Internecie! Jeśli zdecydowałeś się na założenie własnej działalności z pewnością już dobrze wiesz, jak kluczowe dla jej sukcesu jest bycie dostrzeżonym w Internecie. Sieć to olbrzymie medium i trudno dobrać taką formę reklamy, która pozwoli Ci skutecznie […]
  • Zarabianie bez wychodzenia z domuZarabianie bez wychodzenia z domu Problem, który pojawił w związku z koronawirusem zaskoczył ludzi na całym świecie. Nikt bowiem nie spodziewał się, że sytuacja ta rozwinie się w tak szybkim tempie. Wiele osób straciło swoją dotychczasową pracę, pozostając tym samym bez […]
  • Jak się starać o dofinansowanie firmy ze środków UE?Jak się starać o dofinansowanie firmy ze środków UE? Fundusze z Unii Europejskiej na rozwój działalności polskich przedsiębiorstw są dobrą możliwością, aby w odpowiedni sposób wystartować z własnym biznesem. Bowiem nie każdy młody przedsiębiorca posiada na tyle kapitału, aby móc się wybić na […]