Fakturowanie w małej firmie – co warto wiedzieć i jaki program wybrać?

Obecnie bardzo dużo firm, w szczególności małych wykorzystuje w swoich siedzibach nowoczesne oprogramowania które służą do fakturowania, to bardzo istotne, bowiem takie zastosowanie jest konieczne, aby w szybkim czasie można było przeprowadzić proces poprawnego wystawiania faktur.

Takie działanie nie tylko usprawnia pracę ale również przynosi sporą oszczędność czasu!

Fakturowanie w małej firmie – jak to wygląda naprawdę?

Na samym początku należy zaznaczyć, iż fakturowanie w małej firmie polega zwłaszcza na wystawianiu faktur, bowiem jest to rozliczanie towaru lub usługi, która ostatecznie została sprzedana. Wygląda to następująco na samym początku kiedy przychodzi towar do firmy, należy go wprowadzić do księgowości, dzięki takiemu zastosowaniu pozostaje on w bazie danych. Następnym etapem jest zdjęcie towaru przez tzw. metodę, która pozwala wydawać towar, w następnej kolejności dodać do końcowej faktury, która jest wydrukowana i dostarczona do danego klienta. Co istotne, w oprogramowaniu księgowania dostępne są specjalne szablony, które umożliwiają szybkie i skuteczne wprowadzanie danych oraz automatyczne wykonywanie obliczeń. Powinieneś wiedzieć, iż na fakturze powinny się znaleźć takie dane jak:

  • numer faktury
  • data wystawienia
  • dane przedsiębiorcy oraz klienta
  • termin zapłaty za fakturę
  • a także produkty które zostały zakupione przez klienta.

Programy do księgowości w małej firmie

Jeżeli wystawiasz faktury dla jednego lub maksymalnie trzech kontrahentów, i nie jesteś płatnikiem VAT, w tej sytuacji wystarczyć Ci może darmowy program do samego wystawiania faktur między innymi: Word lub Excel. Jednak warto zastanowić się jakie masz plany na przyszłość, bowiem jeżeli zamierzasz rozwinąć swoją firmę, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nowoczesne oprogramowanie, które znacznie usprawni całą pracę oraz wystawianie faktur, tym przypadku najlepiej jest zastosować dobry sprawdzony system do księgowania który posiada wszystkie opcje jakie mogą być Ci potrzebne nie tylko dzisiaj ale także za kilka lat.

Programy do fakturowania dostępne na rynku

Obecnie na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych programów, które służą do księgowania oraz wystawiania faktur, jednym z bardzo popularnych i cieszących się dobrą opinią jest program do fakturowania intaxo.pl, który posiada bardzo liczne i przydatne funkcje, dostępny jest zarówno w formie aplikacji na przeglądarkę jak i aplikacji mobilnych na systemy Android i iOS! Zastosowanie tego programu pozwala wystawiać dokumenty w wielu różnych językach oraz walutach, bardzo dużym plusem tego oprogramowania jest automatyczne przeliczanie kursów publikowanych przez NBP. Jest to bardzo wygodna i funkcjonalna księgowość online, która w szczególności została ukierunkowana na osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą! Intaxo.pl pozwala na łatwe przeprowadzanie kosztów uzyskania przychodu, paliwa, kosztów leasingu, co bardzo ważne system umożliwia również prowadzenie ewidencji, obliczania zaliczek na podatek dochodowy ora wyliczanie składek ZUS. Jeżeli chodzi o wyszukiwanie klientów oprogramowanie robi to używając numeru NIP lub REGON w bazie GUS!

Na co zwrócić uwagę wybierając program do księgowości?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników wśród których można wymienić:

  • automatyczne obliczanie zaliczki na podatek dochodowy i VAT
  • możliwość wygodnego księgowania faktur
  • możliwość rozliczania kosztów związanych z pojazdami- chodzi zarówno o pojazdy firmowe jak i prywatne
  • wystawianie, wysyłanie oraz korygowanie deklaracji PIT za dany rok podatkowy.

Jeżeli poszukujesz nowoczesnego oprogramowania które ułatwi Ci pracę, oraz dzięki któremu oszczędzisz sporo czasu warto wybrać sprawdzone i rzetelne firmy, które oferują program bezbłędnie wystawiający faktury. Dużą zaletą takiego zastosowania jest również fakt, iż każdy klient może liczyć na porady oraz kompleksową pomoc w zakresie klasyfikacji kosztów oraz w innych nietypowych sytuacjach, intaxo.pl to program do księgowości który jest godny polecenia!

Artykuł powstał przy współpracy z producentem oprogramowania dla firm intaxo sp. z o.o.

Informacja prawna