Wraz z rozwojem usług internetowych, coraz więcej osób szuka pracy zdalnej. Na wysokie zarobki mogą liczyć nie tylko informatycy, ale też wirtualne asystentki i asystenci. To z pewnością zawód dla ludzi aktywnych w sieci, którzy otwarci są na wiedzę, nowinki techniczne i potrafią wspomagać przedsiębiorców.
Jak zacząć pracę w zawodzie wirtualnej asystentki
Coraz więcej firm ogranicza zatrudnienie personelu. Zjawisko to dotyczy głównie pracowników biurowych. Dlatego powstał zawód wirtualnej asystentki. Są to w większości panie, lecz nie ma przeszkód, by zdalną asystenturą zajmowali się także panowie. Ich praca polega na kompleksowej pomocy przy prowadzeniu biznesu i organizowaniu życia prywatnego. Możliwości rozwoju w tym zawodzie są bardzo duże. Szanse na znalezienie klientów mają osoby, które posiadają już doświadczenie sekretarek, ale też są dobrze zorganizowane i potrafią pomagać w wielu biurowych czynnościach. Mogą odpowiadać na maile firmowe, prowadzić sklep internetowy, umawiać klientów, organizować spotkania, konferencje, szkolenia. Zakres działalności wirtualnych asystentek jest bardzo szeroki i zależy zarówno od oczekiwań klientów, jak i predyspozycji oraz wiedzy zdalnej asystentki.
Blogi tematyczne, grupy wsparcia i doskonalenia zdalnych asystentek
W związku z tym, że asystentki pracują zdalnie, najczęściej we własnym domu, to kształcą się także przez internet. Istnieje wiele grup profesjonalnych, wirtualnych asystentek, które wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. Przewodniki po zawodzie zdalnej asystentki można znaleźć w formie e-booków oraz podcastów i filmików na różnych stronach internetowych. W tej profesji przydatne są specyficzne umiejętności szybkiej pracy, podzielność uwagi i łatwość nawiązywania kontaktów. Wiedzę praktyczną warto czerpać z blogów, które prowadzą wirtualne asystentki. Opowiadają na nich o własnych doświadczeniach i tego typu praktyczna wiedza jest bardzo cennym źródłem informacji o zawodzie zdalnej asystentki.
Poszukiwanie klientów dla wirtualnych asystentek
Jak sama nazwa zawodu wskazuje – wirtualne asystentki działają głównie online. Na różnych stronach internetowych, w serwisach społecznościowych i profesjonalnych forach poszukują klientów. Wiele osób prywatnych i firm potrzebuje pomocy zdalnej asystentki. Jedni podpisują umowę na wyłączność i korzystają ze wsparcia asystentki w pełnym wymiarze czasu, np. przez 7-8 godzin dziennie. Inni kupują godzinowe pakiety usług i posiłkują się wiedzą asystentki w wybranej dziedzinie, np. do zaprojektowania strony internetowej, rozliczenia podatku, organizacji spotkania z klientami.