W Polsce jest wiele rodzajów spółek. Różnią się one funkcją, jaką przypisał im ustawodawca, jak również sposobem tworzenia.
Czym jest spółka?
Spółka jest rodzajem działalności osób fizycznych oraz prawnych, opartej na umowie albo statucie. Mająca na celu prowadzenie działalności gospodarczej. Do głównego podziału spółek należy zaliczyć spółki osobowe oraz kapitałowe.
Spółki osobowe
Wśród spółek osobowych wyróżnia się:
- spółkę cywilną – jest ona normowana przez kodeks cywilny, opiera się na wzajemnym zaufaniu wspólników. Nie posiada ona osobowości prawnej. Natomiast jest regulowana przez prawo zobowiązań. Wszelkie zaciągnięte zobowiązania wchodzą w skład połączonego majątku wspólników.
- spółkę jawną – cechą charakterystyczną tej spółki jest to, że każdy ze wspólników odpowiada solidarnie za zobowiązania całym swoim majątkiem z pozostałymi wspólnikami i ze spółką. Każdy ze wspólników może reprezentować spółkę. Spółka musi mieć formę pisemną, ponieważ w przeciwnym razie będzie nieważna.
- spółkę partnerską – mogą ją założyć co najmniej dwie osoby. Wspólnik nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, który powstały w wyniku nieodpowiedzialności innego ze wspólników.
- spółkę komandytową – spółka taka posiada zdolność prawną, sądową oraz procesową, aczkolwiek nie posiada osobowości prawnej. Spółka w imieniu własnym ma możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie. Odpowiedzialność komplementariusza ma charakter subsydiarny. Odpowiedzialność komandytariuszy jest ograniczona.
- spółkę komandytowo-akcyjną – ma ona na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Jest to spółka handlowa. Minimalny kapitał do jej założenia wynosi 50 tysięcy złotych.
Spółki kapitałowe
Wśród spółek kapitałowych wyróżnia się:
- spółkę akcyjną – posiada ona osobowość prawną. Posiada ona prawa do emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Minimalny kapitał do jej założenia wynosi 100 tysięcy złotych. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ponieważ ryzykują oni jedynie utratą wniesionego przez siebie wkładu. Spółka akcyjna musi także ustanowić Radę Nadzorczą, która powinna liczyć co najmniej 3 członków.
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – do założenia spółki wymagany jest kapitał w kwocie minimum 5 tysięcy złotych. Spółka odpowiada za wszelkie zobowiązania całym swoim majątkiem. Wspólnicy ponoszą ograniczoną odpowiedzialność. Bowiem jedynie do wysokości wartości wniesionego przez nich wkładu. Najwyższą władzą jest zgromadzenie wspólników.